Etický kódex pre psychoterapeutov Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti

tu je skrátená forma etického kódexu SPS, podľa ktorého pracujem

PREAMBULA

Psychoterapeuti rešpektujú dôstojnosť a hodnotu jednotlivca a usilujú sa o zachovanie a ochranu základných ľudských práv. Zaväzujú sa čoraz viac spoznávať ľudské správanie, zvyšovať úroveň porozumenia ľudí sebe samým a tiež druhým, ako aj využívať svoje poznatky pre blaho ľudí. Pri sledovaní týchto cieľov sa v plnej miere usilujú chrániť blaho tých, ktorí vyhľadajú ich služby, ich blízkych (pokiaľ to nie je v rozpore s potrebami klienta) a aj všetkých účastníkov výskumu, ktorí sú predmetom skúmania.

Psychoterapeuti si vážia príslušníkov svojej profesie i súvisiacich profesií a v najvyššej možnej miere sa usilujú poskytovať úplné informácie a prejavovať si vzájomnú úctu, pokiaľ to nie je v rozpore so záujmami ich klientov. Svoje zručnosti využívajú len pre účely, ktoré sú v súlade s týmito hodnotami, a vedome neumožňujú ich zneužitie druhými.

Psychoterapeuti pre seba vyžadujú slobodu bádania a komunikácie a zároveň prijímajú zodpovednosť, ktorú si táto sloboda vyžaduje:odbornú spôsobilosť, objektivitu pri používaní zručností a sledovanie najlepšieho záujmu klientov, kolegov, študentov, výskumných osôb a členov spoločnosti.

Pre napĺňanie týchto ideálov sa psychoterapeuti zaväzujú riadiť podrobne rozpracovanými etickými princípmi v nasledujúcich oblastiach:

1. Zodpovednosť

2. Odborná spôsobilosť

3. Morálne a právne normy

4. Dôvernosť informácií

5. Blaho klienta

6. Pracovné vzťahy

7. Verejné oznamy

8. Diagnostické postupy

9. Výskum

Psychoterapeuti plne spolupracujú s vlastnými profesijnými národnými a európskymi organizáciami a asociáciami a s Európskou asociácioupre psychoterapiu (EAP) tak, že ihneď a podrobne odpovedajú na prieskumy a otázky každého náležite zriadeného etického alebo profesijného výboru takej asociácie alebo organizácie, ktorej sú členmi, alebo ku ktorej patria. Zápis do Registra európskych certifikátov pre psychoterapiu (ECP) zaväzuje psychoterapeuta k napĺňaniu všetkých týchto princípov

ZODPOVEDNOSŤ

Pri poskytovaní služieb psychoterapeuti udržiavajú výkon svojej profesie na najvyššej úrovni. Prijímajú zodpovednosť za následky svojich skutkov a v plnej miere sa snažia zabezpečiť, aby ich služby boli adekvátne využívané.

ODBORNÁ SPÔSOBILOSŤ

Udržiavanie vysokej úrovne odbornej spôsobilosti je zodpovednosťou všetkých psychoterapeutov v záujme verejnosti a aj v záujme ich profesie ako celku. Psychoterapeuti uznávajú, že ich odborná spôsobilosť má hranice a uvedomujú si obmedzenia metód, ktoré používajú. Poskytujú len také služby a používajú len tie metódy, ku ktorým majú kvalifikáciu získanú vzdelaním a skúsenosťami. V oblastiach, v ktorých doposiaľ neexistujú uznávané štandardy, prijímajú psychoterapeuti všetky opatrenia nevyhnutné na ochranu blaha klientov. Psychoterapeuti sledujú najnovšie poznatky v oblasti zdravotníctva a vedecké a odborné informácie, vzťahujúce sa na služby, ktoré poskytujú.

MORÁLNE A PRÁVNE NORMY

Morálne a etické normy správania sa psychoterapeutov sú ich osobnou záležitosťou rovnako ako je to v prípade ostatných občanov, s výnimkou situácií, v ktorých by mohli ohroziť plnenie ich pracovných povinností alebo znížiť dôveru verejnosti v psychoterapiu a psychoterapeutov. V súvislosti s ich vlastným správaním, psychoterapeuti citlivo vnímajú prevažujúce spoločenské normy a tiež možný dopad na ich prácu, ktorý by mohlo mať prispôsobenie sa týmto normám alebo odklon od nich. Psychoterapeuti si rovnako uvedomujú možný dopad svojho verejného vystupovania na výkon odborných povinností ich kolegov.

DÔVERNOSŤ INFORMÁCIÍ

Prvoradou povinnosťou psychoterapeutov je rešpektovať dôvernosť informácií získaných od klientov počas výkonu psychoterapie. Takéto informácie psychoterapeuti zverejnia tretím osobám len so súhlasom dotknutej osoby (prípadne so súhlasom jej zákonného zástupcu), s výnimkou tých situácií, v ktorých by nezverejnenie informácií pravdepodobne viedlo k zjavnému ohrozeniu danej osoby alebo druhých. Psychoterapeuti svojich klientov informujú o zákonných obmedzeniach rešpektovania dôvernosti informácií. Súhlas so zverejnením informácií tretím osobám sa zvyčajne získava od dotknutej osoby v písomnej forme.

BLAHO KLIENTA

Psychoterapeuti si ctia integritu a chránia blaho ľudí a skupín osôb, s ktorými pracujú. Keď medzi klientmi psychoterapeuta a jeho zamestnávateľom dôjde ku konfliktu záujmov, psychoterapeuti objasnia povahu a smerovanie svojej lojality a zodpovedností a všetky zainteresované strany informujú o svojich záväzkoch. Psychoterapeuti plne informujú klientov o účele a charaktere akéhokoľvek postupu posudzovania, liečby, vzdelávania alebo výcviku a otvorene pomenujú skutočnosť, že klienti, študenti, frekventanti výcviku alebo účastníci výskumu majú slobodu voľby v zmysle ich účasti na konkrétnych aktivitách. Nútenie ľudí k účasti na aktivitách alebo k zotrvaniu v terapii je neetické.

PRACOVNÉ VZŤAHY. 

Psychoterapeuti konajú s náležitým ohľadom na potreby, špecifickú odbornosť a požiadavky svojich kolegov v oblasti psychoterapie, psychológie, medicíny a iných profesií. Rešpektujú výsady a povinnosti inštitúcií alebo organizácií, v ktorých sú ich kolegovia združení.

VEREJNÉ OZNAMY

Účelom verejných oznamov o službách, inzercie a propagácie psychoterapeutov je pomôcť verejnosti utvárať si informovaný názor a robiť informovanú voľbu. Psychoterapeuti presne a objektívne uvádzajú svoju odbornú kvalifikáciu, členstvo v združeniach a organizáciách a svoju pozíciu, ako aj informácie o inštitúcií alebo organizácii, s ktorou sú psychoterapeuti alebo ich verejný oznam spojení. Vo verejných oznamoch poskytujúcich psychoterapeutické informácie alebo odborný názor, alebo tých, ktoré uvádzajú informácie o dostupnosti istých metód, produktov, publikácií a služieb, psychoterapeuti svoje vyhlásenia opierajú o všeobecne prijateľné zistenia a metódy s úplným uznaním toho, že tieto dôkazy majú obmedzenia a sú neisté.

DIAGNOSTICKÉ POSTUPY

Pri vývoji, publikovaní a používaní psychoterapeutických alebo psychologických diagnostických postupov, sa psychoterapeuti v plnej miere usilujú o podporu blaha a záujmov klienta. Chránia klienta pred zneužitím výsledkov diagnostického vyšetrenia. Rešpektujú právo klienta poznať výsledky testov; interpretácie, ktoré z nich vzišli; a odôvodnenie záverov a odporúčaní. Psychoterapeuti sa v plnej miere snažia o zachovanie bezpečnosti testov a iných postupov vyšetrenia v rámci zákonných ustanovení. Usilujú sa o zabezpečenie riadneho používania diagnostických postupov inými.

VÝSKUM

Rozhodnutie robiť výskum je rozhodnutím, ktoré robia jednotliví terapeuti na základe uváženého posúdenia toho, ako môžu najlepšie prispieť k humanitným vedám a k blahu ľudí. Keď psychoterapeut urobí rozhodnutie realizovať výskum, zvažuje rôzne spôsoby investovania energie a zdrojov výskumu. Na základe takéhoto uváženia realizuje psychoterapeut výskum s ohľadom a so záujmom o zachovanie ľudskej dôstojnosti a o blaho účastníkov výskumu a zároveň vníma odborné štandardy, ktorými sa riadi realizácia výskumu, ktorého účastníkmi sú ľudia.


Európska asociácia pre psychoterapiu (EAP)
Viedeň, júl 2002


Tento Etický kódex EAP bol v plnom rozsahu prijatý ako Etický kódex SPS. Odsúhlasené Valným zhromaždením členov SPS dňa 7. novembra 2013 v Trenčianskych Tepliciach.